مکمل های ورزشی پرطرفدار کدام اند؟

پودر های پروتئینی

مکمل های ورزشی پرطرفدار کدام اند؟

یک بدنساز برای پیشرفت و موفقیت به قدرت عضلانی زیادی نیاز دارد. داوران، قهرمانان بدن سازی را بر اساس توده عضلانی ،مشخصات ، نسبت ، تقارن و حضور مرحله یک ورزشکار انتخاب می کنند. با توجه به معیارها ، جای تعجب ندارد که حرفه ای ترین بدنسازان مکمل را جزء اصلی برنامه تمرینی خود بدانند.
برخی از این ورزشکاران آن را با استفاده از استروئیدهای آنابولیک ، پروهورمون ها ، دیورتیک ها و مواد مضر، ناسالم میکنند. علاوه بر ویژگی های مفید همچون تقویت کننده عملکرد ، بسیاری از این مواد همچنین می توانند عوارض جانبی جدی و قابل توجهی داشته باشند. نمونه بارز این ماجرا داستان افدره است – مکملی که یکبار به طور گسترده استفاده شده و به دلیل گزارش های متعدد از عوارض جانبی و مرگ و میر ، ممنوع و از بازار خارج شده است.
حتی محافظه کارترین بدنسازان معمولاً به مکمل هایی متکی اند که همراه با تقویت شدید ماهیچه ها همراه هستند. تعدادی از محبوب ترین مکمل ها شامل پروتئین ، اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه دار و کراتین هستند.

پروتئین آب پنیر و کازئین ، دو شکل از پروتئین های رایج و مرسوم هستند.

  • آب پنیر(Whey)

پروتئین وی
آب پنیر، مایع سفت شده و کشیده شده ی پس ازماست یا شیر، که به سرعت هضم و جذب می شود و توانایی قابل توجهی در تحریک سنتز پروتئین ماهیچه ای دارد.
• وی، پروتئین ۱۵%ــ ۱۱ است و به عنوان یک ماده افزودنی مفید در بسیاری از محصولات غذایی استفاده می شود.
• آب پنیر کنسانتره، پروتئین ۸۹%- ۲۵ است و معمولاً در مکمل ها استفاده می شود.
• آب پنیر ایزوله، پروتئین بالای ۹۰% است، معمولا در مکمل ها استفاده می شود.
  • کازئین (Casein)

کازئین
کازئین، منبع سفید رنگ شیراست که تا ۸۰ الی ۷۰ درصد پروتئین شیر را تشکیل می دهد. کازئین در میسل ( micelle) جود دارد ، ترکیبی شبیه به گونی صابون که دارای آب زیادی در داخل است و در خارج از آن آب دوست دارد. این خاصیت به پروتئین امکان انتشار پایدار و آهسته آمینو اسیدها را در جریان خون فراهم می کند و بعضی اوقات ساعت ها طول می کشد. این امر باعث می شود کازئین یک منبع پروتئینی خوب بلافاصله قبل از تمرین برای تأمین اسیدآمینه مداوم به عضلات باشد. برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل ترکیبی با کازئین و آب پنیر بیشترین قدرت عضلانی را بهبود می بخشد.

آمینو اسید
لوسین ، ایزولوسین ، والین (Leucine/ Isoleucine/ Valine )

اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه ای (لوسین ، ایزولوسین ، والین) نقش مهمی در عضله سازی دارند. برخی محققان دریافتند که پس از ورزش ، اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه ای ، به ویژه لوسین ، میزان سنتز پروتئین را افزایش می دهند و میزان کاتابولیسم پروتئین را کاهش می دهند. صنعت مکمل میلیارد دلاری به سرعت پاسخ داده است. مکمل های لوسین به طور گسترده ای در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی موجود است و هزینه هر قوطی بیشتر از ۵۰ دلار است . با این حال ، از آنجا که یافته های تحقیق متناقض است وایمنی این محصولات بررسی نشده، آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریکا مصرف مکمل های آمینو اسید و مکمل های پروتئینی را به طور کلی توصیه کند.

  • کراتین

مکمل کراتین

یکی از مکمل ها، که در تحقیقات وسیعی ثابت شده که مصرف آن همزمان با تمرینات قدرتی فشرده در ساخت توده عضلانی اثربخش است ، کراتین است ( به عنوان کراتین مونوهیدرات فروخته می شود). کراتین ، منبع سریع تامین انرژی، در مقادیر اندک در ماهیچه ها ذخیره می شود. با بارگیری کراتین ، بدنسازان ترکیبات انرژی زا درانبارهای ذخیره ای ماهیچه ای را افزایش می دهند که از این طریق می توان برای تامین انرژی اضافی برای یک جلسه وزنه برداری سنگین از آن استفاده کرد. مطالعات نشان می دهد كه مصرف دوز نسبتاً زیاد كراتین (۲۰ تا ۳۰ گرم در روز تا دو هفته) باعث افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصد كراتین عضلانی می شود و می تواند قدرت عضلات را حدود ۱۰ درصد در مقایسه با تمرین مقاومتی تقویت كند. برخی از ورزشکاران گزارش می دهند (اگرچه تحقیقات لزوماً پشتیبانی نمی کنند) در پاسخ پس از استفاده از مکمل های کراتین، دچار گرفتگی عضلانی می شوند.
در حالی که بعضی از مکمل ها در حقیقت ممکن است مزایای سلامتی را به همراه داشته باشند ، به طور کلی ، مصرف کنندگان باید با احتیاط این محصولات را خریداری و از آن استفاده کنند ، زیرا از طرف سازمان غذا و دارو (FDA) دقیق بررسی نشده اند.
همچنین ، به بدنسازان توصیه می شود قبل از استفاده، در مورد برنامه های مصرف مکمل با یک پزشک متخصص تغذیه یا پزشک اصلی مشورت کنند تا مضررات آن به حداقل برسد و اثر بخشی افزایش یابد.

برای مطالعه بیشتر مقاله خانم سلوتی در وبسیات فیت شیپ را به شما پیشنهاد میکنیم.
نویسنده: نیکی شاپوری
توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن