ویژگی های یک استخر خوب

استخر زیبا

ویژگی های یک استخر خوب

 

تصور کنید در یکی از روزهای گرم تابستان برای رفع خستگی، آماده استخر رفتن هستید؛ اگر امکان استفاده از چند استخر متفاوت را داشته باشید، کدام را انتخاب میکنید، چه چیزی نظر شما را به خود جلب میکند؟ به شخصه از آنجایی که تجربه گرسنگی شدید پس از شنا را داشته ام تنها چیزی که برایم مهم است وجود بوفه و رستوران خوب در سالن است که بلافاصله پس از شنا بتوانم یک ساندویچ پر ملات خوشمزه یا یک پیتزای درجه یک سفارش دهم. من از طرف تیم همورزشی به شما پیشنهاد میکنم حتما بعد از ورزش شنا پیتزا را امتحان کنید و اصلا نگران اضافه وزن نباشید چراکه کالری زیادی سوزانده اید و محققان به تازگی اعلام کرده اند که دیگر مهم نیست شب ها کربوهیدرات مصرف کنید یا نه تنها چیزی که مهم است میزان مصرف کالری در طول روز است. پس اگر ناهار غذای سنگین میل کرده اید شام را با سبزیجات و فیله آب پز صرف کنید. اما واقعا یک استخر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

  • نظافت و تمیزی هر بخش

استخر سرپوشیده

کمد ها و رختکن هرروز باید توسط ناظران بررسی شوند و هرگونه لکه و آلودگی پاک شود. کف سالن ها که معمولا مو ریخته میشود هرروز باید جارو کشیده شود. وجود ناظران در قسمت دوش قبل از استفاده از استخر الزامیست که مبادا کسی بدون دوش گرفتن وارد آب نشود. بوفه و رستوران باید دور از سرویس بهداشتی باشد. سیستم تصفیه آب استخر هرروز چک شود. وجود حوضچه های دارای مواد ضد عفونی کننده قبل از ورود به استخر نیز از ملزومات بهداشت است.

  • جنس کفپوش هر قسمت

جنس کفپوش هر قسمت بسته به نوع استفاده در همه سنین باید کاملا استاندارد باشد که میزان آسیب به حداقل برسد. کفپوش رختکن باید دارای مقدار قابل توجهی اصطکاک باشد که از لیز خوردن جلوگیری شود.در کفپوش داخل سالن استخر علاوه براصطکاک، باید از فوم های نرم در صورت برخورد با زمین استفاده شود که تا حد زیادی از شکستگی استخوان جلوگیری میشود.

  • تهویه مناسب

از آنجایی که در اکثر استخرها برای ضدعفونی کردن از کلر استفاده میشود، وجود تهویه مناسب بسیار ضروریست. ارتفاع سالن نیز باید زیاد باشد. استخرهای نورگیر با سقف های شیشه ای بسیار استانداردتر هستند و استخرهای روباز به دلیل برخورد نور خورشید با آب بصورت خودکار ضدعفونی میشوند و برای افرادی که دچار ناراحتی های ریوی هستند مناسب ترند.

  • حضور غریق نجات ها و تیوپ های آماده برای پرتاب

استخر سرپوشیده

غریق نجات ها و وسایل نجات همیشه و در هر لحظه باید در دسترس باشند. در فصل تابستان که استخرها شلوغ میشوند، این حوادث بیشتر رخ میدهد. لذا برای در روز ثبت نام به حضور غریق نجات ها و وسایل نجات بسیار دقت کنید. مربیان و ناظران موظفند که در صورت مشاهده خطر سوت بزنند و هرچه سریعتر در جهت نجات افراد بکوشند، محبوبیتشان بیشتر میشود.

  • وجود پلاستیک های حبابی شکل روی پله ها

این پلاستیک ها از زمین خوردن و سر خوردن از روی پله ها جلوگیری میکنند و برخی افراد بلافاصله پس از بیرون آمدن از آب نمیتوانند تعادل خود را حفظ کنند و ممکن است از روی پله ها سر بخورند.  گرچه این پلاستیک ها قیمت چندانی ندارند ، اما خطر اسیب دیدگی در همه استفاده کنندگان را کاهش میدهند. و باعث محبوبیت و افزایش متقاضیان میشود.

نویسنده: نیکی شاپوری

 

توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن