روز جهانی محیط زیست

جهانی پاک تر

روز جهانی محیط زیست

درست ۴۸ سال پیش یعنی در سال ۱۹۷۲، سازمان ملل برای هشدار جدی به سیاست‌مداران و مردم جهت حفظ و نگه‌‌داری محیط زیست و گونه‌های گیاهی و جانوری، چنین روزی را روز جهانی محیط زیست نامید.

دنیایی پاکیزه

در نیم قرن گذشته، بسیاری از فعالان حقوق محیط زیست، محیط‌بانان و پاک‌بانان و تمامی کسانی که حامیان حفظ و نگه‌داری محیط زیست هستند، تلاش‌های زیادی در جهت سازندگی و پاکیزگی کره زمین کرده‌اند. از سوی دیگر حامیان حقوق حیوانات که روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود نیز، قدم‌های بزرگی را برای حفظ گونه‌های جانوری برداشته‌اند؛ اما متاسفانه در برابر جمعیت ۶/۷ میلیارد نفره کره زمین کافی‌ نبوده‌است.

 

هنوز هم افراد زیادی در جهان هستند که بهداشت و پاکیزگی محیط بیرون و طبیعت را رعایت نمی‌کنند؛ در ایران به کرات مشاهده کرده‌ایم که خانواده‌هایی که برای تعطیلات به طبیعت می‌روند، پس از بازگشت خود، میزان زیادی زباله را از خود به جای می‌گذارند.

رها کردن زباله در طبیعت

برخی از افراد معتقدند تولید زباله و پلاستیک، تنها به طبیعت صدمه می‌زند و نمی‌تواند وارد بدن انسان شود؛ حال با هم‌دیگر به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

آیا پلاستیک و مشتقات آن می‌تواند وارد بدن انسان شود؟

به طور کلی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ سال طول می‌کشد تا پلاستیک‌‌ها بازیافت شوند؛ می‌توان گفت که آن‌ها تقریبا تجزیه‌پذیر نیستند اما در طی این مدت به مواد ریزی به نام میکروپلاستیک‌ها یا ریزگرد‌ها تبدیل می‌شوند که می‌توانند وارد محیط زیست، جنگل‌ها و اقیانوس‌ها شوند. دانش‌مندان با انجام آزمایشات و مطالعات زیاد، وجود میکروپلاستیک‌ها در مواد غذایی دریایی را تایید‌کرده‌اند.

 

دریای زیبا و زباله های پلاستیکی

 میکروپلاستیک‌ها

ریزگرد‌ها یا میکروپلاستیک‌ها، قطعات کوچکی هستند که معمولا در اثر خورد شدن پلاستیک‌های بزرگ‌تر به‌وجود‌ می‌آیند و می‌توانند به راحتی وارد بدن حیوانات و موجودات آبزی شوند؛ زیرا قطر آن‌ها کمتر از ۲/۰ اینچ است و اغلب توسط ماهی‌ها و دیگر حیوانات مصرف‌می‌شوند و متاسفانه این سموم در کبد ماهی‌ها انباشته‌می‌شود.

اثر میکروپلاستیک‌ها در بدن انسان

با توجه به بررسی‌هایی که محققان بر روی اثر این مواد در بدن انسان‌ها انجام داده‌اند، مشخص شد که در ریه‌‌ها حدود ۷۸٪ از این افراد الیاف پلاستیکی وجود دارد و علت آن، وجود ریزگردها در هوا گزارش‌ شده‌است. هم‌چنین برای تهیه پلاستیک‌های انعطاف‌پذیر، از ماده‌ای به‌نام فتالات استفاده‌می‌شود که ثابت شده این ماده رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی پستان را افزایش‌می‌دهد.

از دیگر نحوه ی ورود میکروپلاستیک‌ها در بدن،‌ می‌توان به استفاده از لیوان‌های یک‌بار مصرف برای نوشیدن چای اشاره کرد؛ در اثر ریختن چای داغ، مقداری از این مواد با چای حل شده و وارد بدن انسان می‌شود و یکی از عوامل سرطانی‌‌شدن سلول‌های بدن هستند.

راه‌های جلوگیری از ورود ریزگردها به بدن

 • برای مصرف چای و نوشیدنی‌های داغ هرگز از لیوان‌های یک‌بار مصرف پلاستیکی شفاف استفاده نکنید.
 • در مصرف ماهی‌ها و آبزیان از جمله صدف‌های خوراکی کمی محتاط باشید؛ زیرا بیش‌ترین تجمع ریزگردها در بین موجودات آبزی، در صدف‌ها می‌باشد.
 • از کیسه‌های نایلونی برای خرید نان استفاده نکنید و کیسه‌های پارچه‌ای را جایگزین کنید.
 • به هنگام آشپزی از کامل خارج‌ شدن گوشت و مواد غذایی فریز شده در داخل کیسه‌های نایلونی اطمینان‌ حاصل کنید که مبادا تکه نایلونی به مواد چسبیده باشد.

محققان ثابت کرده‌اند که زباله‌های پلاستیکی نه تنها در نابودی طبیعت و محیط زیست نقش دارند، بلکه سلامتی انسان‌ها را نیز به خطر می‌اندازند.

اثر زباله‌ها بر محیط زیست، گونه‌های گیاهی و جانوری

گیر افتادن موجودات ابزی

 • سالانه تعداد زیادی از آبزیان و گونه‌های نایاب جانوری به دلیل وجود انبوهی از زباله‌های رها شده در طبیعت جان خود را از دست می‌دهند.
 • به دلیل افزایش جمعیت، تولید زباله‌ها نیز افزایش یافته‌است. هم‌چنین افزایش زباله‌های مایع یا همان فاضلاب‌ها ممکن است به مزارع و زمین‌های کشاورزی ورود پیدا کنند و این خود تهدید بزرگی برای گیاهان، حیوانات و در نتیجه انسان‌هاست.
 • شیشه‌ها و مواد تیز خورد شده، بطری‌های پلاستیکی رها‌ شده، زباله‌های فلزی و قطعات لوازم برقی و الکترونیکی مثل باتری‌های تلفن همراه، می‌توانند زندگی تمام جان‌داران کره زمین را به خطر بیندازند.
 • گزارشات و عکس‌های دل‌خراشی از نابودی نهنگ‌ها و کوسه‌ها در جهان منتشر شده‌است و بهتر است که ما انسان‌ها، هر چه سریع‌تر به عنوان وظیفه انسانی خود در حفظ و آبادانی محیط زیست خود کوشا باشیم.

در ادامه به ذکر نکاتی جهت جلوگیری از مصرف بی‌رویه پلاستیک‌ها و حفظ محیط زیست می‌پردازیم

یک قمقمه همیشه داشته باش

 • همیشه یک قمقمه یا یک لیوان شخصی در کیف خود داشته باشید. با توجه به نزدیک‌شدن فصل تابستان و بازگشایی باشگاه‌ها، برای نوشیدن آب، حتما از قمقمه یا لیوان شخصی استفاده کنید.
 • تصور کنید سه روز در هفته به باشگاه می‌روید و هر سه روز یک بطری آب می‌خرید؛ مجموع بطری‌ها در ماه ۱۲ عدد و در سال تقریبا ۱۴۴ بطری برای هر نفر مصرف می‌شود و اگر شخصی هر روز هفته را بیرون برود، بدون احتساب جمعه‌ها، در سال ۲۸۸ بطری برای هر نفر اختصاص می‌یابد.
 • برای خرید حتما با خود یک کیسه پارچه‌ای به همراه داشته باشید و کیسه‌های خرید لباس را دور نیندازید و آنها را برای مصارف دیگر نگه دارید.
 • برای خرید نان، میوه و تنقلات و… همیشه کیسه‌های پارچه‌ای با خود به همراه داشته باشید. با این کار قدم بزرگی در جهت فرهنگ‌سازی در کشور برخواهید داشت؛ زیرا دیگران هنگامی که این کیسه‌ها را در دست شما ببینند، تشویق می‌شوند و رفته رفته تعداد استفاده‌کنندگان کیسه‌های پارچه‌ای زیاد می‌شود.
 • زباله‌های خانگی را تفکیک کنید؛ کاغذ‌ها و پسماند مواد غذایی قابل بازیافت هستند و در چند سال اخیر اداره شهرداری هر منطقه تلاش زیادی در جهت فرهنگ‌سازی این موضوع کرده‌است.
 • می‌توانید زباله‌هایی از قبیل پوست تخم مرغ، پوست میوه‌ها و استخوان و باقی‌مانده مواد غذایی را در باغچه خانه‌تان بریزید و کمپوست درست کنید؛ این زباله طبیعی همراه با لایه‌ای از خاک پس از مدتی به خاک هوموس تبدیل می‌شود که بهترین نوع خاک در جهان است.کیسه های پارچه ای انتخابی هوشمندانه

مشکلات فعلی محیط زیست را جدی بگیرید!

دانش‌مندان و محققان، گرم‌شدن کره زمین و تغییرات دمایی را خطری بزرگ می‌دانند و وظیفه همه ماست که از همه جهت تلاش خود را در پاکیزگی و بازسازی محیط زیست انجام دهیم.

سوختن جنگل‌های استرالیا و کالیفرنیا در یک سال اخیر به همگان ثابت کرد که گرم‌شدن کره زمین چه خطرات بزرگی را به‌دنبال‌دارد و خوشبختانه در اثر این شوک بزرگ، عده زیادی به جمع حامیان محیط زیست پیوستند.

به امید اینکه در سال‌های آتی شاهد آبادانی و پاکیزگی کشورمان و همه ی کشورهای جهان باشیم.

کره زمین و اینده نسل های بعد از ما

 

نویسنده: نیکی شاپوری

توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن