انواع رشته‌های قایق‌رانی و آسیب‌های آن

قایق رانی

انواع رشته‌های قایق‌رانی و آسیب‌های آن

قایق‌رانی از آن دسته ورزش‌هایی است که تمامی عضلات را درگیر خود می‌کند و یک ورزش فول‌بادی شاد و مفرح محسوب می‌شود. این ورزش هم شامل تمرینات هوازی است و هم بی‌هوازی و جزء ورزش‌های استاتیکی-دینامیکی می‌باشد.

آب های آرام

اثرات مفید قایق‌رانی

تمرینات ترکیبی، مزیت‌های بسیار زیادی دارند. تمرینات استاتیکی یا بی‌هوازی باعث افزایش حجم، قدرت، استقامت و پایداری می‌شوند و تمرینات هوازی یا دینامیکی موجب افزایش حجم ریه، اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی به ارگان‌های بدن، تقویت تمامی عضلات، چربی‌سوزی و کاهش دیابت می‌شوند. انجام ورزش قایق‌رانی تمامی این مزیت‌ها را در خود دارد و تمامی اهداف زیر را محقق می‌سازد.

 • افزایش ظرفیت اکسیژن‌رسانی قلبی عروقی
 • تقویت عضلات
 • افزایش قدرت
 • افزایش استقامت
 • کاهش قند خون و بهبود دیابت
 • افزایش کالری‌سوزی
 • افزایش حجم ریه

قایق کایاک

رشته‌های مختلف قایق‌رانی

 • آب‌های آرام

یکی از دو رشته المپیکی قایق‌رانی است که خودش به دو دسته کایاک و کانوکانادایی تقسیم می‌شود. و این نام‌ها برگرفته از نام قایق‌شان است.

 • قایق‌رانی کایاک

قایق‌رانی کایاک با استفاده از قایق کایاک انجام می‌شود که قایقی باریک است که قایق‌ران در آن با حرکت دادن دست و کمر پارو می‌زند و با سکان هدایت می‌شود.

 • قایق‌رانی کانوکانادایی :

قایق‌ کانوکانادایی قایقی بسیار باریک‌تر ازقایق کایاک است و سکان ندارد. وضعیت قرارگیری قایق‌ران در آن به حالتی است که روی یک پا زانو زده و پای دیگری در جلوی بدن به حالت ۹۰ درجه می‌شود و قایق‌ران تنها به یک طرف پارو می‌زند. پاروی آن یک کفه دارد و دسته آن به شکل حرف انگلیسی T  است.

رشته آب‌های خروشان

آب های خروشان

اسلالوم

دومین رشته قایق‌رانی المپیکی اسلالوم است که در آب‌های خروشان با سرعت بالا انجام می‌شود. قایق‌های این رشته معمولا کانو و کایاک هستند. در رشته اسلالوم طول پیست بیشتر از ۶۰۰ متر نیست. همچنین تعداد دروازه‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ عدد است و ۶ عدد از آن در خلاف جهت پیست می‌باشد.

در این رشته هدف طی مسیرهای تعیین شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. معمولا طول این مسیرها ۳ کلیومتر تعیین می‌شود و جریان آب رودخانه باید سرعت بالایی داشته باشد.

 • رشته ماراتن

در رشته ماراتن، هدف مسیرهای طولانی است که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شوند. طول این مسیرها از ۴۲ کیلومتر به بالا می‌باشد و به همین خاطر این رشته مارتن نام دارد.

 • رشته کانوپولو

در این رشته بازی با توپ واترپولو در استخر صورت می‌گیرد. تعداد کل بازیکنان ۱۰ نفر می‌باشد و هر تیم شامل ۵ بازیکن است. محیط استخر بین ۲۵ تا ۵۰ متر و عمق آب بیشتر از ۲ متر است. زمان بازی معمولا دو نیمه ۱۰ دقیقه‌ای است و بین هر نیمه ۳ دقیقه زمان استراحت تعیین شده است. پوشیدن جلیقه نجات و کلاه ایمنی برای بازیکنان کانوپولو اجباری است.

 • رشته بادبانی

مسابقات رشته بادبانی در دریا است. هدف اصلی این مسابقه طی کردن مسیری مثلثی شکل بدون امتیاز منفی در کمترین زمان ممکن است. مسیر مسابقه با بویرهای شناور تعیین می‌شود و از قایق‌های بادبانی بزرگ استفاده می‌شود.

قایق رانی در دریا

 • رشته تورینگ

مسابقات رشته تورینگ در آب‌های آزاد مثل رودخانه‌ها و دریاها انجام می‌شود و هدف این بازی طی کردن مسیرهای طولانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

 • رشته روئینگ

روئینگ از رشته‌های محبوب و پرطرفدار است. هدف از مسابقات روئینگ طی‌کردن مسیرهای مشخص شده در کمترین زمان است. قایق مخصوص این رشته انواع قایق‌های اسکال می‌باشد. از جمله

 • اسکال ۱ نفره ، ۲ پارویی
 • اسکال ۴ نفره ، ۴ یا ۸ پارویی
 • اسکال هشت نفره، ۸ یا ۱۶ پارویی
 • اسکال ۱۲ نفره ، ۱۲ یا ۲۴ پارویی
 • اسکال ۱۸ نفره ، ۱۸ یا ۳۶ پارویی

آسیب‌های ورزش قایق‌رانی

در ورزش قایق‌رانی، عضلات و استخوان‌های درگیر شامل: عضلات کمربند شانه‌ای، عضلات مفصل شانه، استخوان‌های کتف، ترقوه و بازو هم‌چنین استخوان‌های ساعد و آرنج می‌شود. در ادامه به‌طور خلاصه به آسیب‌های شایع در ورزش قایق‌رانی می‌پردازیم.

چون در این ورزش از اندام فوقانی استفاده مفرط می‌شود، آسیب‌های مزمن شانه بسیار شایع است. آسیب‌های شانه شامل شکستگی، دررفتگی، آسیب رباط‌ها، پارگی عضلانی و تاندونی، آسیب‌های عصبی و عوارض التهابی می‌باشد.

شکستگی‌های شانه

آسیب مفصل شانه

شکستگی سه ارگان ترقوه، کتف و بازو از شکستگی‌های شانه هستند. شکستگی استخوان ترقوه شایع‌ترین شکستگی کمربند شانه است که در اثر برخورد مستقیم یا سقوط روی شانه می‌باشد. شکستگی اغلب در یک سوم میانی یا یک سوم خارجی رخ می‌دهد و علائم این شکستگی، حساسیت و تورم و صدای ناشی از برخورد استخوان هنگام حرکت است.

شکستگی کتف

شکستگی کتف یا استخوان اسکاپولا زیاد شایع نیست اما اگر رخ دهد ممکن است گردن و ستون فقرات را هم درگیر خودش کند. نشانه اصلی این عارضه بروز درد هنگام حرکت است. درمان نیز بر پایه‌ی علائم بیماری می‌باشد. معمولا از کاهش دامنه حرکتی با استفاده از بانداژ در طول درمان استفاده می‌شود.

شکستگی‌های بازو

این نوع شکستگی سه بخش فوقانی، بخش میانی و بخش پایینی بازو را درگیر می‌کند. شکستگی بخش فوقانی بازو در اثر سقوط روی بازوی کشیده شده و یا سقوط مستقیم روی شانه اتفاق می‌افتد، اما شکستگی بخش میانی یا تنه بازو بیشتر در اثرضربه مستقیم یا به صورت شکستگی مارپیچی در اثر انقباض شدید و چرخش عضلات سینه‌ای بزرگ و پشتی بزگ اتفاق می‌افتد.

ازعلائم شکستگی‌ها تورم، حساسیت و درد هنگام تلاش برای انجام حرکت می‌باشد اما اگر به عصب رادیال ضربه وارد شود مخصوصا در شکستگی عرضی احتمال افتادگی مچ وجود خواهد داشت. استرس فراکچر (شکستگی ناشی از فشار یا شکستگی خستگی) بازو احتمال دارد در پرتاب‌کنندگان نیزه به وجود آید.

 

نویسنده : نیکی شاپوری

توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن