رازهایی درباره آب استخر

استخر

رازهایی درباره آب استخر

در مطالب گذشته به خلاصه‌ای از ویژگی‌های یک استخر خوب اشاره کردیم. اما در این مطلب قصد داریم نکات عمیق‌تری از یک استخر استاندارد را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

استخر

کیفیت آب استخر

کیفیت آب استخرها در حفظ سلامت شناگران نقش اساسی دارد. برای تامین آب استخر برخی از آب شهری استفاده می‌کنند و برخی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها استفاده از آب چاه را ترجیح می‌دهند. اما در هر دو مورد استفاده از کلر ضروریست. تحقیقات نشان می‌دهد که استخرهای آلوده می‌توانند باعث انتقال بیماری‌هایی از قبیل اسهال، عفونت چشم، گوش و بینی، بیماری‌های تنفسی و پوستی به افراد شوند. اگر مواردی که برای کیفیت آب ضروری هستند پیاده‌سازی شوند، هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود و هم از انتقال بیماری به افراد جلوگیری می‌شود.

نکات مهم در حفظ کیفیت آب و سلامتی افراد

  • قبل از ورود کودکان به استخر، استفاده از سرویس بهداشتی الزامیست.
  • همه‌ی شناگران قبل از ورود به استخر موظف هستند که دوش بگیرند.
  • پس از خروج شناگران از استخر استفاده از دوش نیز ضروریست.
  • از ورود افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی، عفونی و سرماخوردگی باید جلوگیری شود.
  • شناگران باید از جویدن آدامس، اصلاح صورت، استفاده از کرم و روغن بدن خودداری کنند.
  • قراردادن پاها به مدت ۳۰ ثانیه در حوضچه ضدعفونی قبل از ورود به استخر برای همه شناگران الزامیست.
  • از آن‌جایی که آب استخر با عرق و ترشحات بدن مخلوط می‌شود، باید سیستم گندزدایی بسیار قوی داشته باشد.
  • PH آب استخر میزان اسیدی و بازی بودن آب را نشان می‌دهد و باید بین ۸ــ۷/۲ باشد. بالاتر یا پایین‌تر از این میزان مشکلات پوستی و سوزش و قرمزی چشم به وجود می‌آورد.

استخر

دمای آب استخر

درجه حرارت آب و محیط استخر فقط به دلیل راحتی افراد مهم نیست بلکه دلیل‌های مهم دیگری نیز دارد که ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود.

دمای استخر نیز بر روی سطح شیمی استخر شما تاثیر منفی می‌گذارد. باکتری‌ها و جلبک‌ها آب گرم را دوست دارند. هر چه گرم‌تر بهتر! به همین دلیل است که استفاده از کلر لازم و ضروری است. زیرا کلر در تلاش است تا با آن مقابله کند و سطح PH را کنترل می‌کند. و سپس شما اثرات دمای استخر را در شناگران دارید. در حالی که رقبا (باکتری‌ها و جلبک‌ها) ممکن است دمای خنک‌تری داشته باشند، افراد سال‌خورده و کودکان ممکن است به محیط گرم‌تری نیاز داشته باشند.

برای استخر با کاربردهای متفاوت درجه حرارت‌های مختلفی وجود دارد. دمای آب استخر با توجه به آب و هوای منطقه و فصل استفاده از استخر متغیر است. بهترین دما برای یک استخر تفریحی ۲۶ درجه سانتی‌گراد است و درجه حرارت محیط اطراف استخر باید یک الی دو درجه از دمای آب بیشتر باشد. دمای محیط اطراف نباید از ۳۰ درجه سانتی‌گراد بیشتر باشد زیرا باعث تبخیر آب روی بدن شناگر می‌شود و فرایند سردایش را با خود به همراه دارد.

استفاده مداوم از استخرهایی که دمای آب استخر بیش از اندازه گرم یا سرد باشد باعث بیماری‌های جسمی و روحی می‌شود. دمای غیراستاندارد آب استخر و حوضچه‌های آب گرم و سرد باعث ایجاد شوک‌های عصبی و عضله‌ای ناگهانی می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به غرق شدن افراد شود. عده‌ای به دلایل پزشکی از حوضچه آب سرد یا گرم استفاده می‌کنند که مدت استفاده آن کوتاه است اما استفاده مداوم از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. گرما و سرمای آب احتمال ایجاد مشکلات پوستی را افزایش می‌دهند.

استخر

 

دمای استاندارد برای استخرهای سرپوشیده بین ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد است. حداکثر درجه حرارت آب برای استخرهای آب‌گرم و یا حوضچه‌های آب گرم ۴۰ درجه سانتی‌گراد توصیه شده است. وجود تامیر در استخرهای آب گرم لازم است چون افراد نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه مداوم در آب گرم بمانند. این کار مشکلات پوستی، آسیب عضلانی، مشکلات تنفسی و شوک‌های عضلانی را می‌تواند به همراه داشته باشد. در حوضچه‌های آب سرد هم معمولا از چیلرهای مخصوص استفاده می‌شود. این چیلرها بسیار مهم و حساس هستند. سرویس مداوم و مرتب آن‌ها باعث پایدار ماندن دمای استاندارد آب استخر و جکوزی خواهد شد.

روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری دمای آب استخر وجود دارد. اگر بخاری استخر دارید، احتمالا یک ترموستات در آن ساخته شده است. اما بیشتر افراد از دماسنج استفاده می‌کنند. برای افزایش و کاهش دمای آب و سونا با کمک چیلر یا گرمکن می‌توان دما را تغییر داد.

دماسنج شناور دیجیتال : دارای صفحه نمایش در واحد یا صفحه نمایش بی‌سیم است که می‌توانید در مکان دیگری قرار دهید.

دماسنج شناور آنالوگ : امکان خواندن را با خط جیوه به شما می‌دهد.

دماسنج مادون قرمز : دمای آب را هر زمان که دستگاه را به آن اشاره کنید، اندازه‌گیری می‌کند.

اگر در یک آب و هوای بسیار گرم زندگی می‌کنید به برخی از بخاری‌های استخر نیاز دارید تا دمای آب در دمای ایده‌آل باشد. نکته جالب این است که اکثر آن‌ها ترموستات داخلی دارند به گونه‌ای که در صورت نیاز به گرم کردن آب به صورت خودکار خاموش می‌شود. اما اگر نمی‌خواهید بخاری به صورت شبانه‌روزی کار کند، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از اتلاف گرما انجام دهید.

در استخرهای رو باز، از دست دادن گرما به طور طبیعی یک شبه اتفاق می‌افتد که هوای خنک به آب برخورد می‌کند. برای جلوگیری از برخی از این موارد و صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی، هر زمان که استخر مورد استفاده قرار نگیرد باید از پوشش استخر استفاده کنید.

برای جلوگیری از این کار می‌توان از پوشش خورشیدی استفاده کرد، که این کار در ایران هزینه‌بر است و امکان‌پذیر نیست.

 

نویسنده : نیکی شاپوری

توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن