اهدا خون

اهدای خون۲

اهدا خون

اهدا خون

روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) نام‌گذاری شدهاست. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسانها تلاش میکنند، قدردانی به عمل می‌آید.

اهداخون

علت نامگذاری روز جهانی اهدا خون چیست؟

جامعه بين‌المللي انتقال خون، سازمان بهداشت جهانی، انجمن بين‌المللي صليب سرخ و هلال احمر و اتحاديه بين‌المللي سازمان‌هاي اهداكنندگان خون از سال ۲۰۰۴ ميلادي (۱۳۸۳شمسی) ،۱۴ ژوئن را روز جهاني اهداكنندگان خون نام‌گذاری کرده‌اند. و از همه كشورها درخواست کردند در اين روز براي تکریم از اهداكنندگان خون برنامه‌ريزي نمايند. انتخاب اين روز به مناسبت تولد پروفسور لنداشتاينر كاشف گروه‌هاي خون و برنده جايزه نوبل بوده است كه دانش انتقال خون پس از اين كشف شگفت‌انگیز پيشرفت فراوانی كرده است. 

اهدا خون چیست؟

اهدا خون زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد سالم بهطور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون اهدا میکند. خون هدیه شده پس از بررسی آزمایشهای غربالگری و تاییدیه سلامت برای تهیه فراوردههای خونی مورد استفاده قرار میگیرد و یا از طریق بانک خون مراکز درمانی به اشخاص دیگر هدیه داده میشود. فرایند اهدا و انتقال به دریافتکنندگان، اهدا خون نام دارد.

در کشورهای توسعه یافته و بیشتر کشورهای در حال توسعه، اکثریت اهدا کنندگان خون را داوطلبانی تشکیل میدهند که در ازای آن مبلغی دریافت نمیکنند. در کشورهای فقیرتر، اشخاص بیشتر خون خود را به عزیزانشان هدیه میکنند. به این خاطر انگیزههای مختلفی برای اهدا وجود دارند از جمله انجام عمل خیر، کمک به بهبود حال خویشاوندان، نیازمندی مالی و یا برای استفاده خود فرد در آینده (اهدای اتولوگ) وجود دارد.

اهدای خون

افراد نیازمند به فراوردههای خونی چه کسانی هستند؟

در سرتاسر جهان همه روزه بسياري از افراد به خون و فرآوردههاي خوني نياز پيدا ميكنند، بطوريكه از هر سه نفر يك نفر در طول زندگي خود به خون و فرآوردههاي خوني احتياج پيدا ميكند. روشن‌ترین مثال براي موقعيتهايي كه در آن نياز فراوان به خون پيدا ميشود عبارت‌اند از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگوني نظير تصادفات رانندگي، سوختگي‌ها و اعمال جراحي و هم‌چنين خانم‌هاي باردار در زمان زايمان، نوزادان و به ویژه نوزادان نارسي كه به زردي مبتلا مي‌شوند، از ديگر نيازمندان به خون مي‌باشند.

از طرفي دیگر بيماران سرطاني كه تحت شيمي درماني يا اشعه درماني هستند هم از مصرف‌كنندگان خون و فرآورده‌هاي خونی قرار دارند؛ و بسياري از بيماران دیگر نيز ناچارند براي داشتن يك زندگي نسبتاً طبيعي براي تمامي عمر خود به شكل منظم خون يا فرآورده‌هاي خوني دريافت کنند، همانند بيماران تالاسمي و هموفيلي.

در حال حاضر، با وجود پيشرفت‌هاي شگفت‌انگیز در علم پزشكي هنوز هيچ‌گونه جايگزين مصنوعي براي خون و فرآورده‌ای آن ساخته نشده است و تنها خوني كه توسط انسان‌ها اهدا مي‌شود، مي‌تواند جان انسان‌هاي ديگر را نیز نجات دهد. عدم وجود جايگزين مناسب براي خون، محدود بودن مدت زمان نگهداري خون و فرآورده‌هاي خوني، هميشگي بودن نياز به خون و فرآورده‌هاي آن موجب شده است تا اهدا خون از اهميت و جايگاه ويژه‌اي برخوردار شود.

شرایط اهدای خون چیست؟

شرایط اهدا خون

براي اینکه شما بتوانيد خون خود را اهدا كنيد بايد شرايطي را داشته باشید كه بوسیله‌ی آن اهدا خون؛ نه براي سلامتي بدن شما عوارضي داشته باشد و نه براي فردي كه قرار است خون شما به او انتقال داده شود.

شرايط عمومي اهدا خون به شرح زير هستند:

۱. ارائه كارت شناسایی 

۲.  حداقل سن ۱۷ سال و حداكثر ۶۵ سال

۳. حداقل وزن ۵۰ كيلو گرم

۴. رعايت کردن فاصله زماني حداقل ۸ هفته بين دو نوبت اهداي خون؛نباید دفعات اهدا خون از ۴ بار در سال عبور کند. البته بهتر است آقايان با فاصله‌ی  ۳ ماهه؛ و خانم‌ها با فاصله‌ی ۴ ماهه نسبت به اهدا خون اقدام کنند.

۵. تندرست به این معني است  كه علاوه بر داشتن حس خوب سلامتي؛ توانايي انجام فعاليت‌هاي معمول زندگي خود را داشته باشيم. در رابطه با اهدا خون؛حتي يك فرد که مبتلا به دیابت است يا مبتلا به فشار خون اگر بيماري او تحت كنترل و درمان قرار داشته باشد نيز تندرست محسوب مي‌شود.

۶. اهداكننده طي ۶-۴ ساعت قبل از اهدا خون باید غذا خورده باشد.

۷. اهداكنندگان مراجعه به دندانپزشكي نداشته باشند.

۸. اهداكنندگان مبتلا به سرماخوردگي و گلودرد نباشند.

۹. اهداكنندگان در طي يك‌سال گذشته سابقه بستري در بيمارستان يا جراحي نداشته باشند.

۱۰. اهداكنندگان درطي يكسال گذشته تزريق خون، واكسيناسيون يا تزريق هورمون رشد نداشته باشند.

۱۱. اگر دارویی را مصرف می‌کنید در ارتباط با آن با پزشک خود مشورت کنید.

۱۲. اهداكنندگان در طي يك‌سال گذشته حجامت، خالكوبي، الكتروليزطب سوزني يا سوراخ كردن گوش يا آندوسكوپي نداشته باشند.

۱۳. در صورتيكه مبتلا به بيماري‌هاي خاص مثل قلبي، عروقي، مغزي، نخاعي، گوارش، تيروئيد، خوني، متابوليك، كليوي، ريوی، اتوايميون، ديابت، روماتيسم، تب روماتيسمي و اختلالات انعقادي مي‌باشيد با پزشک خود مشورت کنید.

۱۴. درصورتيكه درطي يك‌سال گذشته سفر به مناطقی که بیماری مالاریا زیاد است داشته‌اید به مدت يك سال از اهدا خون معاف مي‌شوید. 

۱۵. اهداكنندگاني كه در طي ۱۲ ماه گذشته تشخيص سوزاك يا سيفليس براي آنها داده شده است از اهدا خون به‌ مدت ۱۲ ماه معاف هستند.

۱۶. درصورتيكه رفتارهاي پرخطر داشته اید مانند(روابط جنسي پرخطراعتيادتزريقياقامت درزندان)باپزشك خود مشورت کنید.

مراکز اهدای خون

ارتباط اهدا خون و فصول سال

هرسال پاییز و زمستان، مسئولان سازمان انتقال خون را دچار نگرانی می‌کند؛ نگران کاهش میزان اهدا خون، وهمین اتفاق هم می‌افتد، هوا که سرد میشود، صف مراجعهکنندگان برای اهدا خون کمتر میشود و باعث کم شدن ذخایر خونی نیز می‌شود، بر اساس پروتکلهای سازمان انتقال خون، میزان ذخایر خون و فرآوردههای خونی در کشور باید همیشه ۵ برابر مصرف روزانه باشد، با این حال، علیاکبر پورفتحالله که رئیس این سازمان است، میگوید باید دنبال مدیریت مصرف خون در کشور بود، نه افزایش میزان آن.

او کاهش اهدا خون در فصل سرما را اتفاقی عادی میداند که هرساله  هم اتفاق می‌افتد که میتواند ذخایر خونی را تحتتأثیر قرار دهد. برهمین اساس هم به صورت روزانه ذخایر خونی  پایش میشوند و اگر استانی با کمبود مواجه شود، از طریق خون‌رسانی کشوری، خون مورد نیازش تأمین میشوددر کنار همه این‌ها، مسئولان سازمان انتقال خون از مردم میخواهند تا اهدای خون را در زمستان فراموش نکنند، چراکه میزان نیاز به خون و فرآوردههای خونی، تنها در فصلهای گرمسال نیست، در فصل‌های سرد سال هم نیز میزان قابل توجهی جراحی انجام میشود و بیماران به خون نیازمند هستند.

اهدا خون ورزشکاران

 

 نویسنده: مهدیه مرتضوی

بیشتر بخوانید:

اهدا خون برای ورزشکاران

 

توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن