اهدا خون برای ورزشکاران

اهدای خون۲

اهدا خون برای ورزشکاران

فواید اهدای خون چیست؟

هر فرد با هدیه دادن یک واحد کامل از خون خود میتواند جان سه نفر را نجات دهد، این فقط یک بُعد این کار انسان دوستانه است، بُعد دیگر آن این است که ما با اهدا خون می‌توانیم از مزایای سلامتی بسیار خوبی نیز برخوردار شویم، با این وجود که آمارها نشان می‌دهد، که سالیانه افراد واجد شرایط خون کمتر از ۱۰درصد خون خود را اهدا می‌کنند.

به وجود آمدن حس قلبی نوع دوستی

دکتر Ross Herron، رئیس بخش پزشکی مرکز صلیبسرخ آمریکا در لس‌آنجلس می‌گوید: «بزرگ‌ترین فایده اهدا خون این است که حس نوع دوستی در وجود فرد به وجود می‌آید

 مطالعات منتشر شده در مجله روان‌شناسی سلامت، نوع دوست بودن نیز دارای فواید سلامتی جسمی فراوانی است که از جمله آن می‌توان به کاهش فشار خون نیز اشاره کرد.

دکتر Rita Reik نیز در تایید این موضوع معتقد است که: «جنبه‌های ذهنی بسیار مثبتی  از اینکه یک کار خیلی خوب انجام داده‌اید، نیز وجود دارددر ارتباط با  همه این‌ها، احساس نوع دوستی ناشی از اهدا خون می‌تواند در طولانی‌تر شدن عمر نیز تاثیر داشته باشد.

اهدا خون

دریافت یک چکاپ سلامتی رایگان 

افرد اهدا کننده باید حتما قبل از اهدا به لحاظ فیزیکی معاینه شوند. این ارزیابی شامل بررسی فشار خون، نبض، دمای بدن و سطح هموگلوبین است. گاهی ممکن است سطح کلسترول نیز مورد بررسی قرار بگیرد. این ارزیابی فیزیکی جایگزین مناسبی برای یک معاینه جسمی کامل نیست، اما اهدا خون می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد سلامتی به ما ارائه دهد و در صورتیکه به عنوان مثال سطح کلسترول یا فشار خون ما بالا باشد، از این شرایط مطلع شده و باید به پزشک مراجعه کنیم. 

آگاه شدن از کم‌خونی

قبل از اهدا خون آزمایش هموگلوبین از ما گرفته می‌شود، و ما را آگاه می‌سازد از اینکه کمخون هستیم یا نه. کمخونی زمانی اتفاق میافتد که گلبولهای قرمز خون در بدن کافی نیست، طبق تحقیقات  انجام شده در سال ۲۰۱۶ در PLoSOne ، تقریبا ۵.۶ درصد از جمعیت آمریکا کمخونی دارند. ۵.۶ درصد به عبارتی برابر با ۱۸ میلیون نفر است. به گفته کلینیک مایو، کمخونی میتواند به معنای ابتلا به یک بیماری مزمن یا کمبود ویتامین باشد و اینکه میتواند به ضربان قلب نامنظم نیز منجر شود. اما جای نگران نیست، کمخونی قابل درمان است.

کاهش سطح آهن بدن

برخی از افراد مبتلا به اختلال هموکروماتوز هستند، هموکروماتوز یک اختلال ارثی در متابولیسم آهن است که به سبب آن بدن از راه موادغذایی بیش از حد آهن جذب میکند. میزان آهن افراد مبتلا به هموکروماتوز، میتواند به اندامها آسیب برساند. راه درمانی آن اهدا خون است. طبق گفته OneBlood، اهدا یک واحد کامل خون ۲۲۵ تا ۲۵۰ میلی گرم از آهن بدن را کاهش میدهد.

دکتر Len Horovitz، پزشک متخصص بیماریهای ریوی در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک میگوید: «این شرایط، جزء دستهای از بیماریهایی است که از طریق اهدا خون سود درمانی بسیاری میبرند

اهدا کننده

آگاهی از بیماریهای جنسی (STD)

Tom Neish، سرپرست مرکز اهدا خون دانشگاه کارولینای شمالی (UNC) میگوید: «بعد از خون گرفتن، نمونه خون شما برای بسیاری از بیماریهای مختلف از جمله سفلیس و HIV آزمایش میشود. سپس مرکز اهدا خون، شمارا از وضعیت تان مطلع می‌کند

معاینه قبل از اهدا خون نباید باعث شود که ما از اهدا خون به عنوان گزینه جایگزین مراجعه به پزشک استفاده کنیم، چرا که صلیب سرخ تأکید میکند هرگز از اهدای خون به عنوان راهی برای غربالگری بیماریهای STD استفاده نکنیم. به سؤالاتی که در مورد فعالیت جنسی از ما پرسیده خواهد شد باید صادقانه جواب دهیم؛ مراکز اهدا خون میتوانند شما را به مکانهایی که میتوانند آزمایشهای STD انجام دهند، ارجاع دهند.

مطلع شدن از بیماری‌های عفونی

اهدا خون، علاوه بر مشخص کردن ابتلا یا عدم ابتلا به بیماریهای جنسی، میتواند وضعیت بدن ما را در برابر بیماریهایی نظیر هپاتیت B و C، ویروس زیکا و بیماری شاگاس (که ناشی از یک انگل است) نیز آزمایش کند. در صورت تشخیص ابتلا  به هر یک از بیماریهای عفونی، باعث آگاهی و تلاش ما برای درمان آن می‌شود. 

به همراه داشتن سلامتی قلبی

مطالعهای که در مجله Transfusion منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به فشار خون بالا که چهار بار خون داده بودند، کاهش فشار خون خود را شاهد بودند. هم‌چنین یک تئوری وجود دارد که نشان میدهد سطح بالای آهن در بدن میتواند تاثیر منفی بر روی قلب ما بگذارد.

دکتر herron هشدار میدهد که یافتهها خیلی قوی نیستند و نباید درمانهای دیگر را نادیده گرفت. با این وجود، غربالگری فیزیکی به عنوان بخشی از روند اهدا خون باعث سلامتی ما می‌شود. 

سوزاندن کالری

منظور ما از بیان  این فایده، کاهش دادن وزن از طریق اهدا خون نیست. اما زمانی که ما خون میدهیم، در این روند مقداری انرژی مصرف میکنیم و بدن ما برای جایگزین کردن خون انتقال داده شده، سوخت و ساز خود را بیشتر می‌کند، و در نتیجه مقداری کالری خواهیم سوزاند.

شناخت گروه خونی خود

فرآورده خون

اهدا خون این امکان را به ما می‌دهد که گروه خونی خودمان را بشناسیم. دکتر Horovitz میگوید: «دانستن گروهخونی در موارد ضروری یا فوریتهای پزشکی الزامی است

دریافت احساسهای خوب درونی

حتی اگر خون خودمان را به صورت ناشناس اهدا کنیم، در صورتی که بیشتر مراکز در حال پیدا کردن راههایی هستند تا اهداکنندگان را بیشتر در این روند قرار بدهند.

دکتر ریک میگوید: «برنامههایی وجود دارد که اهداکنندگان را نسبت به زمانهایی که نیاز فراوان به خون است، آگاه می‌سازند.این که فرد احساس کند در زمانهای حساس میتواند به افراد دیگر زندگی بخشد، باعث به وجود آمدن حس خوب درونی‌ست

معایب اهدا خون چیست؟

با وجود فواید بسیار زیاد اهدا خون ، این کار ممکن است عوارضی نیز برای ما داشته باشد که لازم است قبل از اقدام به این کار و اهدا سخاوت‌مندانه خونمان بدانیم:

اهداخون

۱. سرگیجه 

۲. لرز 

۳. هماتوم( کبودی ناشی از ورود سوزن به داخل رگها و ایجاد خونریزی محدود در آن ناحیه‌.)

۴. احساس درد در ناحیه بازو 

۵. حالت تهوع 

۶. استفراغ 

۷. احساس درد و گزگز

۸. احساس بیماری

(سرماخوردگی، آنفولانزا، تب، سردرد یا گلو درد

۹. احساس خستگی مفرط

۱۰. از حال رفتن 

۱۱ .عفونت

اهدا خون و ورزشکاران

مسئولان و ورزشکاران فدراسیون ووشو در اقدامی هماهنگ، امسال نیز هم‌چون سال‌های گذشته در روز جهانی اهدا خون با حضور در مراکز خون سراسر کشور خون خود را نیز اهدا کردند و این حرکت مردمی هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون؛ این اقدام هماهنگ در پی توافقات انجام شده بین سازمان انتقال خون و فدراسیون ووشوی کشور صورت گرفته است که از سال ۹۵ تاکنون در سراسر ایران جلوهای انسان دوستی از روحیه ورزشکاری و اخلاق و مسئولیت اجتماعی را به نمایش درآورده است.


ورزش در کنار سلامت

دبیر کمیته مبارزات فدراسیون ووشو (ساندا) در این خصوص میگوید: «فدراسیون ووشو به عنوان اولین فدراسیون رزمی کشور طی یک تفاهم‌نامه در سال ۹۵ همکاری خود را با سازمان انتقال خون آغاز کرد

اهدا خون با ورزش منافات ندارد

مسئول هماهنگی همکاریهای فدراسیون ووشو و سازمان انتقال خون گفت: «اهدا خون در موفقیتهای ورزشی تاثیر منفی ندارد چنان‌که تیم ملی ووشو در سال ۹۵ پس از اهدا خون جمعی در بازیهای آسیایی شرکت کرد و مقام دوم آسیا را به دست آورد. او ابراز امیدواری کرد که شیوع بیماری کرونا سبب کاهش میزان اهدا خون در میان ورزشکاران نمی‌شود و تاکید کرد فرهنگ اهدا خون و روحیه نجات بخشی از یک سو و اهمیت به خود مراقبتی که لازمه اهدا خون و ورزشکاری است. از سوی دیگر خوب است در میان همه ورزشکاران خصوصا هنرهای رزمی رواج پیدا کند

 اهدا خون

فرهنگسازی در شبکه های اجتماعی 

اهدا خون و ترویج فرهنگ اهدا خون توسط رزمیکاران ووشو با هدف الگوسازی برای جوانان و ورزشکاران و تامین خون سالم و کافی برای نیازمندان به این هدیه بدون جایگزین هم‌چنان ادامه دارد.

بنابراین گزارش محمد علی مجیری قهرمان ووشوی جهان  و نخستین ورزشکار تالو تاریخ ووشو کشور که در بخش انفرادی موفق به کسب مدال طلای مسابقات جهانی شد با توجه به موضوع کرونا و کمبود منابع خونی، جامعه ورزشی به خصوص ووشوکاران را به امر خدا پسندانهی اهدا خون دعوت کرد و پیام خود را با این مضمون در شبکههای اجتماعی و رسانهها به اشتراک گذاشت: جان انسان‌های بیگناه با توجه به کمبود فاکتورهای خونی در وضعیت شیوع کرونا بستگی به اهدا خون شما دارد از جامعه بزرگ ووشو و ورزشکاران دعوت میکنم با اهدا خون خود جان انسان‌ها را نجات دهند.

محسن احمدی قهرمان اخلاقمدار ووشو جهان و سرمربی تیم ملی ووشو بلغارستان دیگر ووشو کاری است که با توجه به موضوع کرونا و کمبود منابع خونی، جامعه ورزش مخصوصا ووشوکاران را به امر نیکوکارانه‌ی اهدای خون دعوت کرد.

خون گیری

با اهدای خون خود به ووشو کاران بپیوندید

اهدا خون در مراکز مختلف استان‌های کشور همراه با اطلاعرسانی و فرهنگ‌سازی ووشو کاران و قهرمانان ملی این رشته رزمی در شبکههای اجتماعی ادامه دارد.

بنابراین گزارش مجید ملکی، رییس کمیتهی تیمهای ملی فدراسیون ووشو و هیات همراه (جمعی از اساتید کمیته ی جوانان کشور)، در مرکز جامع اهدای خون وصال، ادارهی کل انتقال خون استان تهران خون خود را اهدا کردند و به این حرکت ملی پیوستند.

طبق اطلاعاتی از استان‎ها، تا کنون مراکز اهدای خون استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، ایلام، سیستان و بلوچستان،اردبیل، سمنان و خراسان جنوبی پذیرای اهداکنندگان ووشو کار بودهاند.

بر اساس اعلام مسئولان درتمامی مراکز انتقال خون برای پیشگیری از شیوع کرونا نکات ایمنی و بهداشتی رعایت شده و تمام تجهیزات‌شان ضد عفونی و استریل شده و فاصلهگذاری اجتماعی مراعات میشود و مردم و ورزشکاران میتوانند با خیالی راحت خون خود را اهدا کنند.

نویسنده: مهدیه مرتضوی

بیشتر بخوانید:

اهدای خون

توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن