خبرنگاران ورزشی

خبرنگاران

خبرنگاران ورزشی

روز خبرنگار

خبرنگاری شغل، هنر و عشق است. هنر و حرفه‌ای است که باید با جان و دل به آن عشق بورزند تا بتوانند در آن موفق شوند، عشق را زمانی در آن می‌بینیم که خبرنگار به عشق انسان‌ها و نشان دادن درد و شادی با آنان همراه شده و پا به پای‌شان رنجیده و خوشحال شده است و برای تهیه خبر سخت‌ترین شرایط را تحمل می‌کند و از زندگی خود می‌زند. به راستی که خبرنگاران تجسم امانت، مسئولیت، تعهد دلسوزی و وظیفه‌اند.

می‌دانستید به چه علت این روز به نام خبرنگار نام‌گذاری شده است؟

در روز ۱۷ مرداد ماه سال ۱۳۷۷،خبرنگار فداکار جمهوری اسلامی ایران محمود صارمی به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در افغانستان (مزار شریف) به دست گروهک تروریستی طالبان جان خود را فدا کرده‌اند و به مقام شهادت رسیدند. به همین مناسبت شورای فرهنگ عمومی ۱۷ مرداد ماه را هر ساله روز خبرنگار نام‌گذاري کرده است. این روز ارزشمند اجتماعی بر همه خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و نویسندگان کشور عزیزم ایران گرامی باد.

خبرنگاران

خبرنگار کیست؟

خبرنگار فردی است که با به‌کارگیری منابع خبری، تهیه گزارش به صورت مکتوب، صوتی و تصویری را به عهده دارد. خبرنگار گاهی از راه دور یا مکانی دوردست برای روزنامه، رادیو، تلویزیون خبر تهیه می‌کند. خبرنگار باید گزارش دقیقی از خبرهایی که مورد توجه مخاطبان است تهیه کند.

خبرنگار متکی به دانش‌ها، تجربه‌ها دانشمندان و پیشینیان، این تخصص را فرا میگیرد و باید مضامین علوم‌اجتماعی و مبانی بعضی از علوم مانند روان‌شناسی، اقتصاد و حقوق را مورد بررسی قرار بدهد. خبرنگار باید زبان و ادبیات فارسی را به خوبی بیاموزد؛ که به کمک آن بتواند مطالب را ساده و روان بنویسد و برای نشر آن را آماده سازد. این دانش نیازمند آموزش آکادمیک منظم است.

اخبار

خبرنگار ورزشی

خبرنگاری ورزشی بیشتر رقابت‌های ورزشی را دربر می‌گیرد و جزء جدا نشدنی از خبرنگاری است. روزنامه‌ها، مجلات و برنامههای خبری رادیو و تلویزیون را نیز شامل می‌شود. بعضی از منتقدان خبرنگاری ورزشی را جزء خبرنگاری حقیقی قبول ندارند. خبرنگاری ورزشی در فرهنگ غرب عاملی است برای توجیه این که ژورنالیست‌ها  فقط به رقابتهای ورزشی اهمیت ندهند بلکه به ورزشکاران و تجارت در ورزش هم توجه کنند. در ایالت متحده خبرنگاری ورزشی در مقایسه با خبرنگاری سنتی انسجام و ابتکار و تعصب کمتری داشته، با این حال تاکید بر صحت و درستی و رعایت عدالت و بی‌طرفی هنوز هم نقش خیلی مهمی در خبرنگاری ورزشی دارد و هم‌چنین تاکید بر  توصیف صحیح عملکرد ورزشکاران نیز یکی دیگر از بخش‌های مهم خبرنگاری ورزشی است.

خبرنگار ورزشی

می‌دانستید ویژگیهای یک خبرنگار ورزشی چیست؟

ورزش یکی از موضوعات جذاب و مورد علاقه مردم به ویژه نسل جوان است. همین علاقه به ورزش به روزنامه‌نگاری ورزشی و ورزش‌نویسی سرایت کرده و باعث شده که جوانان بسیاری به این عرصه پا بگذارند. از مهمترین ویژگیهای خبرنگاری ورزشی داشتن قدرت بیان روان و صمیمی است. نگاهی که به یک خبرنگار ورزشی است مثل نگاهی است که به یک مخاطب ورزشی است. همین‌طور که ورزش به ما حس نشاط و طراوت می‌دهد شنیدن خبرهای ورزشی هم همین حس را در ما به وجود می‌آورد و مخاطبان خبرهای ورزشی عمدتاً قشر جوان هستند.

یک اصل بسیار مهم در خبرنگاری ورزشی صمیمیت و سرزندگی است و استفاده از اصطلاحات رایج ورزشی در محاوره‌ی روزمره خبرنگاران است. یک سری از مهارت‌های خبرنگاران ورزشی با بقیه خبرنگاران یکسان است مانند: آموزش روش خبر نویسی، اصول و فنون مصاحبه، گزارش‌نویسی و مبانی آکادمیک؛ اما در حوزه تخصصی داشتن روحیه و علاقه ورزشی از سنین نوجوانی است و دنبال کردن نشریات ورزشی و تیم‌های ورزشی باعث موفقیت در این کار میشود. اعتبار علمی و اطلاعاتی موضوع مهمی در زمینه خبرنگاری ورزشی است. به یک خبرنگار ورزشی توصیه میشود حتی اگر روز کاری او نیست به ورزشگاه برود یا به سایت‌های ورزشی سر بزند تا رویدادها و فضای ورزشی را بیشتر حس و درک کند و بتواند به زیبایی به تصویر بکشد. خبرنگار ورزشی باید تخصص ویژهای در نوشتن برای تصویر داشته باشد که مستلزم گذراندن دوره‌های مختلف آکادمیک است.

خبرنگار ورزشی

 عشق به ورزش شغل خبرنگاری ورزشی را شیرین کرده است

ورزش در دنیای امروز پنجره‌های باز شده به روی دنیای بهتر و صلح است، به این خاطر خبرنگاران ورزشی پیام‌آور صلح هستند. تلاش‌ها و خدمات خبرنگاران، عکاسان و نویسندگان ورزشی در مسیر توسعه ورزش و ایجاد هم‌بستگی در میان کشورهای مختلف شکل گرفته است. عشق به ورزش است که خبرنگاری ورزشی را بسیار شیرین کرده است و این کار به این آسانی‌ها نیست و مشکلات و سختی‌های فراوانی دارد. خبرنگارانی که با شوق و شعف با وجود سختی‌ها و چالش‌های فراوان برای ورزش خبر تهیه می‌کنند باعث ایجاد انگیزه برای مسئولان و مدیران می‌شوند و  نقش به سزایی در ایجاد روحیه قهرمانی دارند. خبرنگاران ورزشی در کنار زمین پا به پای ورزشکاران حرکت می‌کنند و استرس و فشار بازی را مانند آنها تحمل می‌کنند و هنگام پیروزی قهرمانان همراه آن‌ها خوشحال شده و همراه با شکست آنان با ناراحتی و غم خبر تهیه می‌کنند و احساسات قهرمانان را مانند آن‌ها حس کرده و به تصویر می‌کشند، خبرنگاران ورزشی چه در زمینهای بازی بوده چه با فاصله صدها کیلومتری از پشت پرده تلویزیون و سایتهای ورزشی باشند، باز هم تلاش می‌کنند برای اینکه لحظههای هیجانی و خاطره‌انگیز ورزشی را دقیق به ما انتقال دهند.

اخبار روز

خبرنگاران ورزشی دارای مشکلات فراوان هستند از جمله :

۱.دستمزدهای پایین

۲. نبود ضمانت و مصونیت کاری

۳. فرهنگ زورگویی مقامات در ادارههای ورزشی

۴. نبود دسترسی به اطلاعات درست ورزشی 

۵. کمبود حمایت نهادهای حامی رسانهها

۶. بیتوجهی رسانهها به موضوع ورزش و تلاشهای خبرنگاران ورزشی

 خانواده خبرنگاران ورزشی با مشکلات فراوانتری از این مشکلات دست و پنجه نرم میکنند.

خبرنگاران ورزشی عضو مهمی از خانواده ورزش در ایران و جهان هستند که با قلم صمیمی و روان‌شان باعث توسعه ورزش در کشورمان ایران می‌شوند و می‌توانند پرچم‌دار صلح جهانی باشند. آن‌ها با به تصویر کشیدن موفقیت ورزشکاران و تلاش مدیران باعث هموار شدن مسیر توسعه ورزش در ابعاد مختلف شده‌اند.

 این روز بر همه‌ی ورزش‌نویسان کشور گرامی باد.

نویسنده: مهدیه مرتضوی

توسط تیم محتوای هم ورزشی -

About the author

تیم محتوای هم ورزشی

Leave a Comment

حقوق سایت هم ورزشی محفوظ می‌باشد.
از ورزش لذت ببرید

دانلود اپلیکیشن